Ethiopia Aricha Honey Hakkında

Bölge: Gedeo
Yöntem: Washed Honey
Tür: Kurume
Rakım:1900-2100 m
Hasat: 2023-2024
Tatsal Profil: Orman Meyveleri, Pembe Sakız, Meyve Salatası
Asidite: 7 Gövde: 8 Tatlılık: 9

Kahve meyveleri ağaçlardan toplanıp yıkama istasyonlarına getirilir ve öncesinde elle ayıklanır. Disk şeklindeki ayıklama makinesinden geçirilirken bilerek parşömen üzerindeki müsilajı üzerinde bırakılır ve suyun içerisinde 2 gün bekletilir (fermente edilir). Fermente havuzundan çıkartılan kahveler 2 saat temiz suyun içerisinde bekletildikten sonra güneş altına serilir ve 12-15 gün boyunca kurutulur.
Kurutulan kahveler 3-4 saatlik elle yapılan bir eleme sonrası torbalara alınıp nem oranlarının dengelenmesi için depolarda 1 ay bekletilir ve son aşamada ihracat öncesi parşömeninden ayıklanıp çuvallanır.Etiyopya kahveleri son yıllarda kendi Tarım Bakanlığı yönetmeliklerinde çok sık değişiklik yapılması sebebiyle fiyatlandırmalarda yükselen bir trend yaşamakta. Kahvelere olan talebin artması da fiyatların artmasına sebep vermiş durumda.
 
Şerif Başaran;
“Son zamanlarda içtiğim Etiyopya kahveleri içerisinde en meyvemsi ve tatlı kahvelerden biri Aricha Honey. İlk yudumlar alındıktan sonra cupping henüz bitmeden e-posta üzerinden 8 çuval kahveyi Nordic Approach’tan garantileyip aldık. Bol bol orman meyveleri, pembe sakız, ananaslı meyve salatası yemiş gibi hissettiriyor. Bu kahveyi filtre olarak tercih ediyorum. Temiz bir içime sahip, V60’da asidite kendini iyice gösteriyor. Chemex ve aeropress’te asidite biraz düşse de, bu sefer diğer güzel özellikleri, tatlılığı ve gövdesi ortaya çıkıyor. Harika bir kahve deneyimi sunuyor.Espresso için makinenizin ayarları ile oynamayın, 9 bar, 93 santigrad, 1:2 veya 1:2,5 oranları güzel sonuç verecektir. Espresso’da 80-85 agtronlarda kavrulmaktadır (birinci çıtlama biter bitmez alınır).”
550 TL VE ÜZERİ SİPARİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ!

Kahve siparişinizi size en hızlı ve en taze şekilde ulaştırabilmek için fabrikamız haftanın altı günü açıktır ve kahvelerimiz siparişiniz üzerine kavrulmaktadır.
Siparişleriniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...