El Salvador La Ilusion Lot#1 Anaerobic Hakkında

Bölge: Apaneca Ilamatepeque
Yöntem: Anaerobik Natural
Tür: Bourbon Elite
Rakım:1540-1650  m
Hasat: 2023-2024
Tatsal Profil: Portakallı Çikolata (Jaffa),Vişne Kompostosu, Haribo Şekeri ve Orman Meyveleri
Asidite: 7 Gövde: 8 Tatlılık: 9

Ailedeki 6. jenerasyon kahve üreticileri olarak Jose Antonio Salaverria ve iki oğlunun 100 dönüm arazisi ile La Ilusion, küçük denecek çiftliklerden biridir. Tüm hasatlarını, takibi kolay bir yöntem ile ayrı ayrı numaralandırıp notlarını alıyorlar. Hasat tarihi, ayıklanması, güneş altındaki süresi, ayrıştırma yöntemi vb. her şey şeffaf ve kontrol edilebilir bir şekilde düzen içerisinde. 1970 yılında Jose’nin babası oğluna ev almak istemiş ancak Jose babasından ev yerine bir çiftlik vermesini talep edince Finca Los Nogales ismiyle tanınan 50 yıldır da faaliyet gösteren bu çiftliği kurmuşlar. 1990 yılında Beneficio Las Cruses kahve ayıklama tesislerini satın aldıktan sonra ise farklı kahve ayıklama denemeleri yapmaya da başlamışlar. Santa Ana Volkanı’na çok yakın bulunan La Ilusion Çiftliği de yine deneylere açık (experimental),farklı kahve lotları üretmelerine olanak sağlıyor.

Anaerobic (havasız ortam) Fermentasyonlu bu kahve önce 2-3 gün çelik tanklarda bekletilir (kahve meyveleri ayrıştırılmadan). Tankın musluğundan ara sıra Brixmetre ile ölçüm yapılır ve genelde kahvenin saldığı sıvı %25 Brix’e ulaştığında tankın içindeki kahveler Afrika hamaklarına serilir ve günlerce güneş altında %10-11 nem oranına ulaşana kadar bekletilir (15-18 gün).

Şerif Başaran; “Pandemi dönemi Honduras’tan aldığımız efsane Pozo Azul, bir çok takipçimizi kendine hayran bırakmıştı (Küçük bir kısım da hiç sevmemişti, olsun biz sizi de anlıyor ve seviyoruz ?). La Ilusion’u Londra’da cupping esnasında tattığımda direkt gözümde Pozo Azul canlandı. Kokusu, tadı, ağızda bıraktığı hissiyat ve dokusu yine bol miktarda portakallı çikolata (Jaffa),vişne kompostosu, Haribo şekeri, orman meyveleri.. Bu kahve son 2 yılın fiyat/performans açısından en güzel kahvesi olabilir. El Mirador Strawberry veya Koji kadar yoğun, harika bir kahve. Rahatızlık vermeden 2-3 kupa fincan filtre kahve içilebilir. Gövdesi yüksek, doyurucu, ağzı komple kaplayan kadifemsi bir doku.. Fazla sıcak, fazla ince öğütme sevmez; direkt bitter çikolataya kaçar, meyveler gider. Bir-iki tık daha kalın öğütün, oranı ona göre de 1 : 15 veya 1 : 16 yapın ki fazla sulu gelmesin.

Espresso olarak düşük ısıda, düşük basınçta güzel sonuçlar aldım ama çok su tutmuyor. 12-14 gün bekletmede fayda var. Gövdesi yine de yüksek, tatlı bir kahve elde edeceksiniz.”
550 TL VE ÜZERİ SİPARİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ!

Kahve siparişinizi size en hızlı ve en taze şekilde ulaştırabilmek için fabrikamız haftanın altı günü açıktır ve kahvelerimiz siparişiniz üzerine kavrulmaktadır.
Siparişleriniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...